Відкритий лист Президентові України

news_picture
Відкритий лист до Президента України щодо 320% підвищення податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання

Шановний пане Президенте!

Різке 320% підвищення податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання, що вступить в дію з 1 січня 2021 року, матиме катастрофічні наслідки для понад 1 млн. повнолітніх споживачів, доходів державного бюджету, наших інвестицій в українську економіку і наших співробітників.

16 січня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», яким, серед іншого, підвищується ставка акцизного податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) на 320% з січня 2021 року.

У нинішніх економічних реаліях жоден «законослухняний» бізнес не зможе пережити підвищення податку на 320% без руйнівних наслідків для ринку та економіки країни. Серед таких наслідків:

1. Втрата потенційних інвестицій. Наша фабрика в Харківській області має потужність в 40 млрд. сигарет на рік, але наразі вона виробляє всього близько 20 млрд. сигарет, оскільки внутрішній легальний ринок сигарет з року у рік зменшується. Без модернізації виробництва під виготовлення нових продуктів, таких як тютюновмісні вироби для електричного нагрівання, довгостроково підтримувати нашу бізнес-модель буде важко. Виробництво нових продуктів в Україні – це багатомільйонні інвестиції, нові робочі місця, інноваційні технології та можливість перетворення нашої фабрики в експортний центр для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання у Східній Європі. Із різким зростанням ставки акцизного податку на ТВЕН на 320% жодні інвестиції в Харківську область розглядатися не можуть. На карту поставлено майбутнє нашої фабрики.

2. Втрата реальних інвестицій. Ми вклали близько 140 млн. доларів США протягом останніх років у розвиток сучасної екосистеми навколо IQOS. Ми створили сотні робочих місць для українців, які працюють над комерціалізацією IQOS, і відкрили нові можливості для бізнесу, в якому працюють тисячі українців. IQOS - це продукт, створений завдяки мільярдам доларів інвестицій в науку і технології. У разі 320% підвищення податку ми не лише втратимо цю екосистему, але й будемо змушені переглянути будь-які подальші інвестиції в економіку України.

3. Зростання рівня контрабанди. Різке підвищення ставки податку на ТВЕН на 320% призведе до значного підвищення ціни на таку продукцію. Вона стане відчутно дорожчою, ніж у сусідніх країнах. За нашими розрахунками, це призведе до створення тіньового ринку ТВЕН. В результаті держава не отримає запланованих надходжень до бюджету.

4. Конфлікт із законодавством Європейського союзу. Підвищення ставки акцизного податку на 320% і зрівняння її зі ставкою для звичайних сигарет не відповідає практиці ЄС. Середній показник різниці ставки податку на ТВЕН та на звичайні сигарети в ЄС у 2020 році становить 72%.

5. Позбавлення колишніх курців, що перейшли на менш шкідливу альтернативу, шансів знизити ризики для здоров’я. Внаслідок безпрецедентного зростання ставки на ТВЕН багато споживачів тютюновмісних виробів для електричного нагрівання перейдуть назад на дешевші звичайні сигарети, які є більш шкідливими, про що свідчить незалежна наукова оцінка багатьох урядів по всьому світу. Нещодавно Управління продовольства і медикаментів США (FDA) авторизувало продаж IQOS як продукту із модифікованим ризиком, наголосивши, що просування цього продукту серед повнолітніх курців може принести користь громадському здоров’ю. Ряд європейських державних органів та досліджень відзначили роль технології Heat-Not-Burn у зниженні шкоди для здоров’я від споживання нікотину. Запровадження 320% підвищення податку на ТВЕН змусить 1 млн. повнолітніх споживачів IQOS купувати нелегальні продукти або переходити на куріння сигарет, які є більш шкідливими.

Більш поступове підвищення акцизного податку на ТВЕН - на 50% на рік - є найкращим довгостроковим сценарієм. Ми наполегливо просимо уряд відійти від практики непередбачуваної та нестабільної податкової політики, що негативно відображається як на ставленні інвесторів, так і на економіці країни. Підвищення податків має бути поступовим, а не чотирикратним.

Інший сценарій, що дозволить зберегти ринок від тотального переходу в тінь, це одноразове підвищення ставки акцизного податку на ТВЕН на 200% у 2021 році та на 20% у наступні роки.

За нашими розрахунками, обидва варіанти - підвищення ставки на 50% або на 200% у 2021 році - принесуть до державного бюджету більше надходжень, ніж різке підвищення ставки акцизного податку на 320%, як це передбачено Законом України № 466, що лише призведе до зростання нелегальної торгівлі. Це дозволить 1 млн. повнолітніх споживачів уникнути цінових стрибків, не переходити на більш шкідливу продукцію, забезпечить виробникам достатній проміжок часу для підготовки до збільшення податкового навантаження, захистить наші поточні інвестиції і робочі місця наших співробітників.

Наше бачення щодо поступового підвищення ставки податку розділяють багато зацікавлених сторін, які представляють уряд та наукові кола. Так, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства підтримує ідею щодо підвищення ставки на ТВЕН на 50% з 1 січня 2021 року та на 50% протягом 2022-2025 років, в той час як дослідження, проведене Інститутом економіки та прогнозування НАН України, свідчить, що поступове підвищення акцизу на ТВЕН забезпечить додатково 18,7 млн. грн. надходжень до державного бюджету у порівняні із різким збільшенням ставки податку, наслідком якого стане різке зростання рівня нелегальної торгівлі та скорочення надходжень до державного бюджету.
 
Протягом цього року ми постійно повідомляли відповідні державні органи про існуючу проблему, але ця проблема досі залишається невирішеною. Наразі залишилося лише п’ять тижнів, щоб зупинити безпрецедентне підвищення ставки податку на 320%, перш ніж розпочнуться негативні наслідки.

Беручи до уваги зазначене, звертаємось до Вас із проханням підтримати альтернативні пропозиції щодо підвищення ставки податку на ТВЕН. Це дозволить 1 млн. громадян уникнути цінових стрибків, уряду забезпечити доходи бюджету, а також сприятиме подальшому просуванню України як перспективного інвестиційного напрямку на міжнародній арені. Ми стали свідками Ваших зусиль і рішучості залучити іноземні інвестиції в Україну. Ми великий американський інвестор, ми третій за величиною платник податків в Україні, ми готові інвестувати більше і ми були би раді залишитися в Україні у довгостроковій перспективі.

З найкращими побажаннями,

Генеральний директор
ПрАТ «Філіп Морріс Україна»

Костас Салварас

Поділитися цією історією