Філіп Морріс забезпечить заплановані бюджетні надходження від акцизу на ТВЕН лише в разі поступового зростання рівня акцизу - Костас Салварас

Philip Morris Ukraine CEO Kostas Salvaras leads a press conference on the excise tax rate on heated tobacco products. Kyiv, March 2021.
КИЇВ - Україна - 10 березня 2021 - Філіп Морріс, що є провідним постачальником тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТМ HEETS, ТМ Fiit), повністю підтримує пропозицію замінити одноразовий 320% стрибок ставки акцизу на ці вироби на 200% зростання з подальшим підвищенням. Про це сьогодні на прес-конференції повідомив генеральний директор компанії Костас Салварас.

З 1 січня 2021 року ставка акцизного податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) була підвищена на 320%, що повністю зрівняло її зі ставкою на сигарети. Це рішення не лише безпрецедентне, але й повністю суперечить європейській практиці: в середньому у країнах ЄС акцизи на ТВЕН на 72% нижчі за акцизи на сигарети.

Філіп Морріс наразі має два варіанти: скоротити витрати на комерціалізацію цих продуктів, переглянувши подальші інвестиції в Україні, – або перекласти новий податок на споживача, заклавши його до ціни.

Якщо ми оберемо перший варіант, то поставимо під загрозу тисячі робочих місць та 4,2 мільярда гривень, вже інвестованих у розвиток інфраструктури ТМ IQOS в Україні, а також подальші інвестиції.

Другий варіант, за нашими підрахунками, призведе до зростання роздрібної ціни на ТВЕН до 80-90 грн, що майже вдвічі перевищує ціну на сигарети. Така різниця підштовхне значну частину з 1 мільйону споживачів ТВЕН, колишніх курців, повернутися до дешевших та більш шкідливих нікотиновмісних продуктів – сигарет.

Ще одним наслідком, за нашим прогнозом, стане виникнення нелегального ринку ТВЕН в Україні. Щойно підвищення ставки податку відзначиться на вартості продукту, ціни на ТВЕН в Україні перевищать ціни в сусідніх країнах – Білорусі, Молдові та Росії. Це досить швидко призведе до скорочення легального ринку ТВЕН шляхом зростання контрабанди.

Бюджет України на 2021 рік передбачає отримання акцизних надходжень від ТВЕН у розмірі 4,8 млрд грн. Але за нашою оцінкою в разі чотирикратного підвищення бюджет втратить як мінімум 2,6 млрд грн через нелегальний ринок.

Натомість, ми готові забезпечити заплановані 4,8 млрд надходжень у 2021 році та 6,5-7,5 млрд грн. у 2022 році, якщо підвищення ставки акцизу на ТВЕН відбуватиметься більш поступово. Загальна сума гарантованих надходжень до бюджету за два роки складе понад 11 млрд грн.

Наприкінці лютого Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав більш поступове зростання ставки акцизу: замість чотирикратного підвищення у 2021 році у порівнянні із 2020 – трикратне, з подальшим зростанням.

Попри болючість такого рішення, ми готові погодитись з трикратним підвищенням ставки акцизу на ТВЕН, взявши таке підвищення на себе. Це дозволить відмовитись від різкого зростання ціни, а також зберегти легальний ринок, інвестиції та робочі місця.

Ціни на ТВЕНи в Україні
Втрата надходжень від акцизного податку
Збільшення акцизу на 200%

Завантажити повну версію інфографіки

Поділитися цією історією