מדוע אנו שואפים לעבור למוצרים המנטרלים את תהליך הבערה? כדי לענות על זה יש להבין ראשית את הבסיס:

מה גורם הנזק הבריאותי העיקרי בסיגריה- תוצרי הבעירה או ניקוטין?

שריפת הטבק מייצרת את הרוב המכריע של הכימיקלים המזיקים בעשן הסיגריות.  ניקוטין, אף שהוא ממכר ואינו נטול סיכון, הוא אינו הגורם העיקרי למחלות הקשורות לעישון.*

במשך שנים נתפס הניקוטין כאחראי העיקרי לנזקי הסיגריות, אולם מחקרים רבים שנעשו בעשרות השנים האחרונות, מצאו שעיקר הנזק הבריאותי טמון, כאמור, בחומרים שנפלטים במהלך בעירת הטבק. אף שהניקוטין אכן עלול לעודד התמכרות ולגרום לעלייה בלחץ הדם, הוא אינו הגורם העיקרי למחלות הקשורות לעישון. למעשה מדובר בכימיקלים מזיקים אחרים בעשן הנפלט מתהליך הבעירה שהם הגורם העיקרי לסיכונים הבריאותיים כתוצאה מעישון. 

מה קורה כשמבעירים סיגריה?

במהלך בעירת הסיגריה, מחומם הטבק שבתוכה לטמפרטורה של כ-900 מעלות צלזיוס. תהליך הבעירה גורם להיווצרותם של כ-1,500 כימיקלים חדשים, בנוסף לכ-2,500 הכימיקלים שכבר קיימים בטבק. חלק מהכימיקלים האלה רעילים, וכ-100 מתוכם זוהו כמזיקים או כבעלי פוטנציאל להזיק. כלומר- שריפת הטבק מייצרת את הרוב המכריע של הכימיקלים המזיקים בעשן הסיגריות.

מה קורה כשמחממים את הטבק ולא שורפים אותו?

ניסויים ומחקרים מצביעים על כך שחימום מבוקר של הטבק בטמפרטורה של 350 מעלות צלזיוס, בניגוד לשריפה שלו, מוביל לשחרור של אדי טבק במקום ליצירת עשן שנוצר משריפת הטבק. 

המשמעות של התגלית הזאת היא פוטנציאל אדיר שטמון בטכנולוגיה מתקדמת, שכוללת שימוש בחיישנים ובקרים מתקדמים כדי לעצור את חימום הטבק הרבה מתחת לנקודת הבעירה.

למידע נוסף בקרו באתר PMI Science

PMI Science

מה קורה בעולם?

ביפן, למעלה מ-20% מהמעשנים החליפו את הסיגריות במוצרים אלטרנטיביים. בניו זילנד הודיע משרד הבריאות המקומי על תוכנית ״ניו זילנד נקייה מעשן 2025״, שהציבה יעד להפחתת כמות מעשני הסיגריות במדינה ל-5% בלבד עד 2025, תוך שהוא מנגיש מידע אודות אלטרנטיבות לעישון סיגריות. בבריטניה, על פי הערכת רשויות הבריאות, אלטרנטיבות לסיגריות מסורתיות מסייעות לכ-20 אלף מעשנים במדינה להיגמל מדי שנה. בישראל, מספר המעשנים לא יורד שנים רבות. על פי נתוני משרד הבריאות, אחד מכל חמישה ישראלים בוגרים (גילאי 21 ומעלה) מעשן.

מידע נוסף כאן

שתף דף זה