Tworzymy innowacyjne alternatywne rozwiązania dla szerokiego grona palaczy

Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 roku ponad miliard osób będzie paliło papierosy1.
marketsite scientist with IQOS banner

Zdroworozsądkowe podejście do kwestii zdrowia publicznego

Biorąc pod uwagę tę liczbę, sensowne wydaje się zapewnienie palaczom dostępu do alternatywnych produktów o obniżonym ryzyku w porównaniu do papierosów. Dlaczego ktoś miałby pozbawiać ich tej możliwości?

Angażujemy pracowników, zasoby, czas i środki finansowe w rozwój alternatywnych produktów dla palaczy. Opracowaliśmy cztery grupy produktów, które mogą sprostać zróżnicowanym oczekiwaniom dorosłych palaczy, pomagając im w konwersji.

Realizując naszą wizję produktów o obniżonym ryzku (RRP), jesteśmy otwarci na wszelkie działania wspierające przechodzenie z papierosów na produkty alternatywne. Korzyści dla publicznego zdrowia będą najbardziej widoczne dopiero wtedy, gdy duża liczba palaczy przestawi się na produkty o obniżonym ryzyku. Jesteśmy przekonani, że odpowiednie połączenie inicjatyw regulacyjnych oraz komercyjnych znacznie przyśpieszy wysiłki na rzecz zmniejszenia wpływu palenia papierosów na zdrowie.

Proces spalania

Rytuał palenia jest prosty: zapalamy papierosa i zaciągamy się aż do momentu spalenia w nim tytoniu. W procesie spalania wytwarza się mieszanka wielu substancji, którą nazywamy dymem. To właśnie smak prawdziwego tytoniu i nikotyna zawarta w dymie są tak ważne dla palaczy. Jednak proces spalania powoduje także wytworzenie ponad 6000 substancji chemicznych, z czego 100 zostało zidentyfikowanych jako wywołujące lub mogące wywoływać choroby odtytoniowe takie jak rak płuc, choroby układu krążenia lub rozedma.

W wyniku wieloletnich badań stworzyliśmy nową grupę przełomowych produktów, które nie wykorzystują procesu spalania, a tym samym nie wytwarzają dymu. Zamiast tego opracowaliśmy szereg sposobów na wytworzenie aerozolu z nikotyną, zapewniającego smak prawdziwego tytoniu, którym palacz może zaciągać się w taki sam sposób jak dymem papierosowym – przy jednocześnym znacznym ograniczeniu  szkodliwych substancji.

Nasze produkty podgrzewające tytoń – jak sama nazwa wskazuje – nie spalają go, a podgrzewają do temperatury wystarczającej do uwolnienia nikotyny oraz substancji smakowych w postaci aerozolu. Opracowujemy też oparte na innej technologii produkty bez tytoniu, które wytwarzają zawierający nikotynę aerozol. Te przełomowe rozwiązania nie są wolne od ryzyka,  jednak stanowią lepszą alternatywę dla palenia. Warto pamiętać, że najlepiej jest rzucić, bądź w ogóle nie rozpoczynać palenia.

Rola nikotyny

Nikotyna jest substancją uzależniającą i może być toksyczna w dużych dawkach (przekraczających te, które przyjmuje się zwykle podczas palenia lub waporyzacji). Może również przyśpieszyć puls oraz zwiększać ciśnienie tętnicze krwi. Jednak w przeciwieństwie do powszechnej opinii papierosy nie są szkodliwe dlatego, że zawierają nikotynę. Znacznie groźniejsze są toksyny i substancje rakotwórcze zawarte w dymie papierosowym – to one są główną przyczyną chorób palaczy. Nikotyna natomiast wraz z aromatem tytoniu oraz samym rytuałem towarzyszącym paleniu, jest głównym powodem, dla którego palacze sięgają po papierosy. Aby palacze zrezygnowali z palenia na rzecz mniej szkodliwych alternatyw, musimy zaproponować im takie produkty, które zawierają nikotynę. Dlatego opracowujemy produkty, które oferują prawdziwy smak tytoniu oraz wytwarzają aerozol zawierający nikotynę, a jednocześnie zawierają znacznie mniejsze ilości szkodliwych substancji typowych dla dymu papierosowego.

Pomimo faktu, że te produkty stanowią lepszą alternatywę dla palenia papierosów, warto pamiętać, że najlepiej jest rzucić bądź w ogóle nie rozpoczynać palenia. Niektóre osoby, takie jak kobiety w ciąży lub karmiące piersią bądź osoby z chorobami serca, nadciśnieniem lub cukrzycą, nie powinny w ogóle korzystać z produktów zawierających nikotynę. Osoby niepełnoletnie nie powinny mieć dostępu ani używać tytoniu bądź produktów zawierających nikotynę.

Zapotrzebowanie na alternatywne produkty o obniżonej szkodliwości 

Światowe trendy pokazują, że dorośli palacze poszukują lepszych alternatyw dla papierosów. Produkty te muszą odpowiadać ich preferencjom, w zakresie rytuałów, smaku oraz wrażeń.

Wielu konsumentów zna e-papierosy, które są dostępne na rynku od kilku lat. Obecna generacja tych produktów nie spełnia potrzeb wszystkich palaczy, lecz mimo to cieszą się one sporą popularnością. My również sprzedajemy e-papierosy, jednocześnie inwestując w dalsze usprawnienia tej technologii.

Widzimy potencjał w produktach podgrzewających tytoń. W wybranych miastach na całym świecie wprowadziliśmy do sprzedaży system podgrzewania tytoniu IQOS, który zyskał uznanie milionów dorosłych palaczy. Planujemy wprowadzać IQOS na kolejne rynki.

Oferując zróżnicowane portfolio produktów o potencjalnie mniejszej szkodliwości pragniemy przekonać do nich coraz większą liczbę palaczy, a także umocnić pozycję naszej firmy w tej kategorii, przy jednoczesnym korzystnym wpływie na zdrowie społeczeństwa.

1 Bilano V, Gilmour S, Moffiet T, d’Espaignet ET, Stevens GA, Commar A, Tuyl F, Hudson I, Shibuya K. (2015) Global trends and projections for tobacco use, 1990–2025: an analysis of smoking indicators from the WHO Comprehensive Information Systems for Tobacco Control. Lancet 385:966-76.

Udostępnij